Aktualności

fot. IK
20.09.2019

„Biblioteka Nowa” w Rumi [relacja i zdjęcia]

W środę i czwartek w Stacji Kultura Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, odbyło się drugie ze spotkań kolejnej już części tegorocznej edycji Seminarium „Biblioteka Nowa”. Dyrektorzy i kierownicy bibliotek z różnych zakątków Polski oraz koordynatorzy z bibliotek wojewódzkich uczestniczyli w wykładach i wizycie studyjnej w okolicznych bibliotekach powstałych z wykorzystaniem dotacji z Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek”, którego operatorem jest Instytut Książki.

Pierwszego dnia uczestnicy Seminarium wzięli udział w trzech spotkaniach, dotyczących tematyki bliskiej każdemu pracownikowi biblioteki:  projektowania, aranżacji wnętrz oraz aromaterapii w bibliotece. Jakub Pacześniak zajmujący się w Instytucie Książki programami dla bibliotek publicznych nakreślił zakres tematyczny Seminarium i przybliżył zasady i efekty programu „Infrastruktura bibliotek”. Głos zabrała także dyrektor Stacji Kultura, Krystyna Laskowicz. Uczestnicy usłyszeli nie tylko o historii słynnej Stacji Kultura i etapach jej powstawania, ale także mieli okazję wysłuchać inspirującego wykładu autora projektu biblioteki, dr. hab. Jana Sikory (Biuro Sikora Wnętrza), „Biblioteka 2.0 – przestrzeń zaprojektowana dla użytkownika”. Nie zabrakło pytań dotyczących projektowania budynków bibliotecznych. Całość dopełniło wystąpienie Sabiny Mazurek-Zawadzkiej „Biblioteka dobrze zaprojektowana krok po kroku. O aranżacji wnętrz”, która zwróciła uwagę na to, jak mogą wyglądać współczesne wnętrza biblioteczne i przedstawiła ciekawe rozwiązania, które wcale nie wymagają dużych środków finansowych. Mazurek-Zawadzka podkreśliła również, że aby dobrze zaprojektować wnętrze, należy dostrzec wagę designu, skupić się na czytelniku, zdiagnozować jego potrzeby i konsultować projekt z lokalną społecznością. Materializacja takiej koncepcji powinna prowadzić do powstania wielofunkcyjnego obiektu.

Na koniec części teoretycznej doktor Paweł Kuczyński wygłosił prelekcję „Biblioteki publiczne: teraźniejszość i przyszłość. Wyniki badania opinii ekspertów i czytelników. Ewaluacja Programu Infrastruktura bibliotek”, prezentując częściowe wnioski z badań prowadzonych przez Instytut Książki od 2018 roku. Pełne wyniki badania będą znane w grudniu 2020 roku.

Pierwszy dzień Seminarium zakończyły warsztaty Katarzyny Stryczniewicz pt. „Zapach biblioteki. Nieoczywisty pomysł na promocję czytelnictwa”, podczas których uczestnicy usłyszeli o roli zapachu w odbiorze przestrzeni i jego wpływie na budowanie nawyku czytania. Komponowali też własne zapachy z naturalnych olejków eterycznych.

Drugiego dnia Seminarium zorganizowano wizyty studyjne w pomorskich bibliotekach: w Bolszewie, Kartuzach (dofinansowana z „Infrastruktury bibliotek”), Sopocie i Gdyni. Uczestnicy zobaczyli całą gamę obiektów: bibliotekę, pełniącą zarazem funkcję centrum kultury w Bolszewie, piękną bibliotekę na dworcu PKP w Kartuzach, Sopotekę, która jest częścią centrum handlowego (również na terenie dworca PKP) oraz bardzo przyjazną czytelnikom Bibliotekę Śródmieście w Gdyni.

Tegoroczne Seminarium skierowane było do kadry kierowniczej bibliotek publicznych, w których planowana jest modernizacja obecnego obiektu lub budowa nowego. Instytut Książki jako operator Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek” stara się rozszerzyć kompetencje bibliotekarzy w tym zakresie także poprzez szkolenia.

W dwóch częściach Seminarium (w Stary Sączu i Rumi) udział wzięło stu bibliotekarzy.